...

List fundraisingowy, czyli skuteczny sposób na zdobycie funduszy

Organizacje często rezygnują z pisania listów fundraisingowych i nie włączają direct mailingu do swojej strategii fundraisingowej. Głównym powodem rezygnacji z tej metody, jest brak czasu oraz przekonanie, że nie jest to skuteczne narzędzie.  Nic bardziej mylnego! Dzięki zastosowaniu direct mailingu zwiększycie rozpoznawalność Waszej organizacji, a co najważniejsze – zdobędziecie pieniądze od darczyńców.

Dlaczego warto zacząć korzystać z tej metody? Po pierwsze, direct mailing pozwala na dotarcie do dokładnie tej grupy docelowej, którą wybierzecie. Nie tracicie przy tym czasu ani pieniędzy na komunikację z osobami, które na pewno nie są zainteresowane Waszą organizacją. Innymi słowy – direct mailing jest narzędziem, które dociera do precyzyjnie wybranej grupy docelowej.

W przeciwieństwie do reklamy w mediach masowych, zwłaszcza w telewizji, direct mailing jest relatywnie tanim narzędziem. W ramach fundraisingu korporacyjnego, możecie zawrzeć umowę z firmą pocztową, dzięki której przesyłka będzie jeszcze tańsza.

Dosyć łatwo jest także zmierzyć skuteczność akcji wysyłkowej. Już po miesiącu możecie sprawdzić rezultaty direct mailingu i zobaczyć, które elementy działają, a które nie. Przygotujcie kilka różnych wersji mailingu – w każdej zastosujcie inne zdjęcia oraz inny tekst. Zmieńcie kolory i wygląd graficzny listu. Przetestujcie te wersje, wysyłając je w tym samym czasie do różnych darczyńców. Po tytule wpłaty darowizny, rozpoznacie która wersja okazała się najskuteczniejsza. Ewentualne poprawki możecie wprowadzić szybko i tanim kosztem.

listy

Myślicie, że wysyłanie listów tradycyjną pocztą to już przeżytek? Nie, to doskonały sposób na wyróżnienie się. W erze Internetu oraz e-mailingu stosowanego przez wszystkie firmy, nie jest łatwo zmusić odbiorcę do otworzenia naszego e-maila. List fundraisingowy będzie na pewno miłą odmianą od e-maila, których codziennie odbieramy kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt.

List to także sposób na zwiększenie rozpoznawalności Waszej organizacji. Duża część odbiorców po otrzymaniu listu, wejdzie na Waszą stronę internetową. Jeśli nawet nie wpłaci darowizny, to i tak zapozna się z Waszą działalnością, co na pewno zaowocuje w przyszłości.

Direct mailing jest z powodzeniem wykorzystywany przez wiele organizacji w Polsce i na świecie. Jak zaprojektować skuteczny list fundraisingowy, dowiecie się na warsztatach „Pisanie skutecznych listów fundraisingowych”.

Na podstawie: http://www.thefundraisingauthority.com

Martyna Mazela