Zajmuję się realizacją kampanii 1% podatku od 20 lat. Przez pierwsze 5 lat byłam odpowiedzialna za tę kampanię w SOS Wioskach Dziecięcych w Polsce, obecnie od kilkunastu lat doradzam wielu OPP – klientom Instytutu Fundraisingu – jak co roku zbierać coraz więcej z 1,5% podatku. Prowadzę też 4 tygodniowy kurs online Przygotuj super skuteczną kampanię 1,5% podatku w 2025, na którym pomagam OPP przygotować skuteczne kampanie 1,5% podatku. Moje dotychczasowe doświadczenie podpowiada mi, że tę kampanię należy przygotować wg. zasad typowej kampanii fundraisingowej, w której zbieramy darowizny.
Punktem wyjścia jest komunikat fundraisingowy, w którym najpierw przedstawiamy problem, a następnie konkretny cel zbiórki, który zapewni rozwiązanie tego problemu,
Przykład: Problemem jest samotność osób nieuleczalnie chorych, a rozwiązaniem opieka dla pacjenta w hospicjum i zbiórka na ten cel. Hasło kampanii powinno być krótkie, proste i bezpośrednio korespondujące z linią komunikacyjną, czyli np. „Samotność w chorobie boli jeszcze bardziej. Przekaż 1,5% na opiekę dla pacjentów Hospicjum Promyk.” Następnie do ustalonej komunikacji i hasła należy przygotować emocjonalne, czytelne zdjęcie lub 30 sek. video, które będzie odzwierciedlało nasz komunikat.
Drugim równie ważnym elementem skuteczności kampanii 1,5% jest strategiczne podejście do zaplanowania grup docelowych oraz harmonogramu działań promocyjnych przy ograniczonym budżecie, z którymi muszą się liczyć NGOsy. Kampania jest bardzo długa, ponieważ trwa ok. 2,5 miesiąca, licząc od dnia 15 lutego, czyli umieszczenia PITów w portalu Twój e-PIT.
Pamiętajmy, że rok temu 95% ludzi rozliczało się przez internet, więc tam powinniśmy się reklamować. Aktywne promowanie przez tak długi czas wymaga sporego budżetu na reklamę, więc warto zastanowić się, które grupy docelowe są dla naszej organizacji priorytetem w tej kampanii – i na dotarcie do nich przeznaczyć budżet w pierwszej kolejności. W mojej ocenie są to grupy ciepłe, czyli osoby, które znają naszą organizację i jej misję. To osoby, które tej pory nas wspierały poprzez darowizny lub popierają naszą misję podpisując petycje, albo po prostu podoba im się to, co robimy, więc są naszymi fanami na FB lub Insta. Z tym osobami kontaktowałabym się kilkukrotnie od 15 lutego do 30 kwietnia, poprzez listy, emaile, SMSy i fanpage.
Ale jest jeszcze druga bardzo szeroka grupa osób, która może nam przekazać 1,5% – to wszyscy podatnicy, który wypełniają w tym roku PIT – i przy okazji mogą wpisać nasz nr KRS w zeznaniu podatkowym. Pamiętajmy, że Ministerstwo Finansów już od kilku lat wypełnia PITy za podatników i umieszcza ja w portalu Twój e-PIT, a w zeszłym roku ponad 6,2 mln PITów było zaakceptowanych automatycznie w usłudze. Te osoby nie wpiszą naszego nr KRS, więc są dla nas poniekąd stracone. Automatyczny akcept nie daje możliwości wpisania KRS lub jego zmiany. Dlatego w kampanii do masowego odbiorcy warto skupić się na osobach, które wypełniają PIT przez internet, poprzez e-Deklaracje, czyli programy np. pitax, e-pity itp. (ok. 9,4 mln w roku 2024) i mają do odliczenia jakaś ulgę lub dodatkowe źródła przychodów, oprócz wynagrodzenia (np. najem, zyski kapitałowe).
Podsumowując, uważam, że sukces tej kampanii leży w mocnym komunikacie fundraisingowym, strategicznym zaplanowaniu narzędzi komunikacji do odpowiednich grup docelowych, w promowaniu tej kampanii od 10 lutego do 30 kwietnia z natężeniem w okresie największej aktywności podatników oraz przeznaczenia odpowiedniego budżetu na działania reklamowe w internecie, aby zbudować zasięg.
Swoją kampanię 1,5% możesz przygotować wspólnie ze mną podczas 8 spotkań na kursie on-line „Przygotuj super skuteczną kampanię 1,5% podatku w 2025„ Kurs on-line na żywo + mentoring i podczas konsultacji 1:1. Więcej o tym kursie dowiesz się tutaj >>>